Művészadatbázis

Ez a BMC Művészadatbázisa, amely magyar, magyar származású vagy Magyarországon élő zeneművészekkel, illetve zenekarokkal, kórusokkal, együttesekkel és az általuk készített lemezekkel kapcsolatos információt tartalmaz.

Osztrosits Éva


hegedű

Születési hely
Szombathely
Születési dátum
Együttes

 
Osztrosits Éva 7 évesen kezdett hegedülni, Brandiszné Szép Emőkénél, majd Kalló Zsoltnál folytatta tanulmányait a szombathelyi Művészeti Szakközépiskolában. A budapesti Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen Kokas Katalin tanítványa volt, 2017-től pedig az egyetem Doktori Iskolájának hallgatójaként Berlász Melindánál tanult tovább. 2024. május 22-én tartotta a Zeneakadémia nagytermében hegedű DLA zárókoncertjét.

Számos versenyeredmény fűződik a nevéhez, köztük a 2010-ben megrendezett Országos Kovács Dénes Hegedűverseny 2. díja, majd egy évvel később a VI. Országos Kamarazene Verseny 1. díja, a 2014-es Országos Zathureczky Ede Hegedűverseny Nívódíja és a legjobb magyar darab előadásáért járő különdíj is. 2016-ban a Weiner Leó Országos Kamarazene Versenyen szonáta kategóriában 1. díjat, vonósnégyes kategóriában pedig a Kruppa-vonósnégyes tagjaként 2. díjat szerzett.

2016-ban elnyerte a Köztársasági Ösztöndíjat és egyedüli magyarként a Yamaha-ösztöndíjat is.

Elismert fesztiválok résztvevője, mint például a lockenhausi Nemzetközi Kamarazenei Fesztivál, a Kaposfest, a budapesti Fesztiválakadémia, az Auer Lipót Hegedűfesztivál, a Budapesti Tavaszi Fesztivál, az Intonation-Ungarn Kortárszenei Fesztivál, a Heidelberger Frühling Festival, az Arcus Temporum vagy a Quartettissimo Vonósnégyes-fesztivál.

Olyan neves előadókkal játszott együtt, mint Vilde Frang, Nicolas Altstaedt, Kelemen Barnabás, Kokas Katalin, Alina Ibragimova, Alina Pogostkina, Jose Gallardo, Fejérvári Zsolt, Maxim Rysanov, Fenyő László, Ilya Gringolts, Klenyán Csaba, James Boyd, Rohmann Ditta, Ránki Dezső és Ránki Fülöp. Szólistaként az Osztrák-Magyar Haydn Zenekarral, a Savaria Szimfonikus Zenekarral, a Concerto Budapesttel, a debreceni Kodály Filharmonikus Zenekarral és a Camerata Pro Musica kamarazenakarral is fellépett.

Számos elismert művész mesterkurzusán vett részt, mint pl.: Takács-Nagy Gábor, Kelemen Barnabás, Zakhar Bron, Kokas Katalin, Keller András, Vilde Frang, Alina Pogostkina, Rohmann Imre, Eugene Drucker (Emerson Quartet), Ulf Schneider, Jonathan Cohen, Wagner Rita, Gulyás Márta,Glen Dicterow, Devich Sándor, Devich János, Komlós Péter, Simon Standige, Zalai Antal.

2018-ban a Zathureczky Ede Versenyen négy éves használatra elnyerte a mester Rogeri mesterhegedűjét és a Sartory-mestervonóját. 2019-ben vonósnégyesével, a Kruppa Kvartettel felvételt nyertek az European Chamber Music Academy-be. Még ugyanebben lett a Korossy Kvartett tagja, akikkel a magyar vonósnégyes-hagyományok továbbörökítésére és egy minél szélesebb repertoár felépítésére törekszenek.

2020-ban Junior Prima Díjat vehetett át. 2021-ben - a Korossy Kvartett tagjaként - a nemzetközi Bartók Világversenyen 5 különböző díjat vehetett át. 2022-ben pedig, szintén a Korossy Kvartett tagjaként megkezdhette a madridi Reina Sofia Egyetemen Günter Pichler kamarazenei képzését, valamint átvehette a Kocsis-Hauser Kuratóriumának Kocsis Zoltán-díját.
 
Dátum Cím Kiadó Kód Megjegyzés
2022 Gadó Gábor & Ávéd János: Whispering Quiet Secrets Into Hairy Ears BMC Records BMC CD 300