Program

3. Budapesti Klavikordnapok - Tóth-Vajna Zsombor / Pétery Dóra

18:00
Könyvtár

3. Budapesti Klavikordnapok

Magányos, melankólikus, kimondhatatlanul édes hangszernek nevezi Ch. F. D. Schubart a klavikordot annak fénykorában, a 18. század végén. A billentyűs játékosok a klavikord különlegességét – egyszerű mechanika, közvetlen és érzékeny billentés, csendközeli halkság, intonálhatóság − évszázadokon át nagyra becsülték. A klavikord napjainkban világszerte reneszánszát éli. A harmadik alkalommal megrendezésre kerülő Budapesti Klavikordnapok a hangszeren megszólaltatható repertoár keresztmetszetét adja a stílusok, műfajok és hangszerek sokszínűségén keresztül. Hagyományainkhoz híven a minifesztivál keretében a négy koncerten túl lehetőség lesz a hangszerrel való közelebbi megismerkedésre is. A fesztivál vendégművészei: Anna Maria McElwain (Finnország) és Tóth-Vajna Zsombor. Művészeti vezetők: Ratkó Ágnes és Pétery Dóra.

 


 

18:00 - 19:30
Egy mester mesterei: a fiatal J. S. Bach zenei univerzuma

Műsor:

Johann Jakob Froberger: C-dúr Toccata FbWV 109 (Libro quarto, 1656)
Girolamo Frescobaldi: Aria detta la Frescobalda (Secondo libro di toccate)
Johann Caspar Ferdinand Fischer: Thalia (Musicalischer Parnassus)
Johann Pachelbel: d-moll Fantasia
Dietrich Buxtehude: G-dúr Canzona BuxWV 171
Georg Böhm: Wer nur den lieben Gott lässt walten (partita)
Johann Sebastian Bach: C-dúr prelúdium és fúga a WTK I. kötetéből BWV 846

Közreműködik:

Tóth-Vajna Zsombor - klavikord

Tóth-Vajna Zsombor a fiatal régizenész generáció kiemelkedő alakja. A budapesti Liszt Ferenc Zeneakadémia és a Semmelweis Egyetemen Általános Orvostudományi Kara után 2015-ben az amszterdami Sweelinck Konzervatóriumban szerzett mesterdiplomát régi billentyűs hangszerek szakon Jacques van Oortmerssen (orgona), Menno van Delft (klavikord) és Richard Egarr (csembaló, fortepiano) növendékeként. Alapítója és művészeti vezetője a Harmonia Caelestis és a Musica Florens barokk zenekaroknak, valamit rendszeresen fellép állandó négykezes-partnerével, ikertestvérével, Gergellyel Piano e Forte Duo néven. Koncertezett az Egyesült Államokban és Európa számos országában szólistaként és zenekarokkal, többek között a lipcsei Tamás Templom Bach-orgonáján és a haarlemi St. Bavo templom Müller orgonáján. 2013-ban a Semmelweis Egyetem Kerpel-Díjjal ismerte el, 2015-ben a La Femme Magazin "50 tehetséges magyar fiatal" programjának lett mentoráltja valamint az Emberi Erőforrások Minisztériuma a „Nemzet Fiatal Tehetségeiért Ösztöndíjjal” jutalmazta.

 


 

20:00 - 21:30
A 17. század „Goldbergje”

Műsor:

Johann Ulrich Steigleder (1593−1635): Tabulatur Buch Dass Vatter unser 1627 − 40 variáció a Vater unser dallamára

Közreműködik:

Pétery Dóra - klavikord


Pétery Dóra orgona- klavikord és csembalóművész Szathmáry Lillánál kezdte orgonatanulmányait, majd a budapesti Zeneakadémia orgona szakának elvégzése után a helsinki Sibelius Akadémián Spányi Miklósnál tanult klavikordjátékot, később Svédországban Hans-Ola Ericsson koncertorgonista osztályának volt tagja. A 2010 óta a már kétszer megrendezett Budapesti Klavikordnapok egyik művészeti vezetője. 2014-ben tagja volt a kuopioi első nemzetközi klavikordverseny zsűrijének. 2014-ben a John Cage Orgelstiftung 1. díját kapta modern orgonazene tolmácsolásáért. Rendszeresen koncertezik szólistaként és kamarazenészként, különféle zenei fesztiválok vendége itthon és külföldön egyaránt. Klavikordkurzusokat tartott Finnországban és Hollandiában. Repertoárja a középkortól napjaink zenéjéig terjed. Számos ősbemutató fűződik nevéhez. Jelenleg a Liszt Ferenc Zeneakadémia doktorandusz hallgatója, tanít a Zeneakadémia egyházzene tanszékén és a Farkas Ferenc Zeneiskolában. A Csillaghegyi Evangélikus Templom orgonistája.

A belépés ingyenes!

2016 február 05 péntek