Művészadatbázis

Ez a BMC Művészadatbázisa, amely magyar, magyar származású vagy Magyarországon élő zeneművészekkel, illetve zenekarokkal, kórusokkal, együttesekkel és az általuk készített lemezekkel kapcsolatos információt tartalmaz.

Lukin László


karnagy

Születési hely
Baja
Születési dátum
1926

 
1926-2004
Baján született, 1926. január 30-án Lukin Sándor és Dobler Margit gyermekeként. Édesapja tanár volt, de mellette kántorkodott is, és jól játszott hegedűn és orgonán is. Édesanyja is zeneiskolát végzett, a zongorázás alapjait tőle sajátította el. Természetes volt hát, hogy a zene meghatározó szerepet töltött be az életében. Még bajai gimnazista volt, amikor 1942-ben a cserkészújságba írt egy cikket Kodály Zoltánról, melyet el is küldött a híres népzenekutatónak, aki egy dedikált kottát küldött neki viszonzásként.
1944-48 között a budapesti Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskolán egyházkarnagyi szakot végzett Bárdos Lajos tanítványaként.
Az 1948/49-es esztendőben pedig középiskolai ének- és zenetanárképző szakon tanult, ahol Ádám Jenő volt a mestere.
1950-től 1982-ig a Fazekas Mihály Fővárosi Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium énektanára volt, emellett több fővárosi énekkart irányított: a Budapesti Kórus helyettes karnagyaként, illetve a Vasutas Szakszervezet Központi Kórusának karnagyaként tevékenykedett, és 1954-től ő vezette az Országos Filharmónia ifjúsági hangversenyeit. 1954-től az Országos Filharmónia ifjúsági hangversenyeinek műsorvezetője volt, 1958 és 1968 között pedig a Muzsika Tücsökmuzsika című rovatát szerkesztette. Rovatvezetőként, illetve műsorvezetőként dolgozott a Muzsika című lapnál, valamint a Magyar Televíziónál, és haláláig a Magyar Rádió külső munkatársa is volt.
1950-ben feleségül vette az író Molnár Ferenc unokáját, a rendező Horváth Ádám testvérét Horváth Esztert, aki nyolc gyermekkel ajándékozta meg őt. Gyermekeik: Sándor, Cecília, Ágnes, Gábor, Márta, András, Zsuzsanna és Katalin.
Lukin László 1960-tól 1965-ig a Magyar Televízió Zenélő órák című műsorának egyik vezetője volt, mely műsort Horváth Ádám rendezte.
A Liszt Ferenc Társaság, a Magyar és a Nemzetközi Kodály Társaság alapító (elnökségi) tagja, a Bárdos Lajos Társaság főtitkára, zenei klubok vezetője (pl.: Pedagógusok Fáklya Klubja, BM Művelődési Ház Zenebarátok Klubja), Baja városának díszpolgára (1989), a II. Kerületért Emlékérem (2000) tulajdonosa volt.
Több szakkönyvvel gazdagította a magyar zenepedagógiát, ő készítette el például az Ének-zene a gimnáziumok I-III. osztálya számára című tankönyvet, illetve az általános iskolák 7-8. osztályának szóló ének-zene tankönyvet.
Budapesten halt meg, 2004. augusztus 17-én.