
JaTaKuCs @ BMC - A Jazztanulmányi Kutatócsoport előadássorozata 5/1.
A Jazztanulmányi Kutatócsoport önképzőkörként alakult bölcsészettudományi és zenei végzettségű érdeklődőkből 2015-ben, Zipernovszky Kornél vezetésével. A 2016 januárjában induló szabadegyetemi sorozat célja az, hogy jazz és társadalom találkozását a lehető legtöbb oldalról világítsa meg, érvényesen és relevánsan pozícionálja a műfajt mint a legkülönbözőbb társadalom- és bölcsészettudományi diszciplínák tárgyát, és meghonosítsa az új jazztanulmányok néven először az USA-ban ismertté vált, szintén interdiszciplináris megközelítést.
Federmayer Éva - Zipernovszky Kornél - Dragon Zoltán:
Az Americana c. folyóirat jazz különszámának bemutatója
Az Americana E-Journal, a Szegedi Tudományegyetem szabadon hozzáférhető, online amerikanisztikai folyóirata vállalkozott arra, hogy megjelentesse az első magyarországi new jazz studies tanulmánygyűjteményt. A különszám szerkesztői, Federmayer Éva docens (ELTE BTK, Angol-amerikai Intézet) és Zipernovszky Kornél jazzkritikus, (az ELTE BTK amerikanisztika szakos doktorandusza, a Jazztanulmányi Kutatócsoport alapítója), szerint a nemzetközi amerikanisztika keretei között lehetőség nyílik arra, hogy a poszt-strukturalista, valamint a gender, faji és posztkolonialista elméletek mentén lehessen tudományos diskurzust folytatni a jazz által felvetett kérdésekről. A különszámnak meg tudták nyerni az iskolateremtő amerikai professzort, Krin Gabbard-t is, aki készülő Charles Mingus-monográfiájának egyik izgalmas fejezetét küldte el. A további négy tanulmány közül több is érinti az etnikai és faji kérdéseket, tárgyalja a Dizzy Gillespie által is viselt jazz-nagykövetség politikai vonatkozásait, továbbá a jazz Magyarországra érkezésekor bekövetkezett összeütközését a cigányzenével. A kötetet Pallai Péter esszéje zárja arról, hogy hogyan és miért tekintik a jazzt kevésbé tiszteletreméltónak például a klasszikus zenénél.
Az Americana című folyóiratot, amely 2015-ben ünnepelte fennállásának tizedik évfordulóját, és amely évente százezres nagyságrendű diszkrét letöltéssel büszkélkedhet, az egyik alapító szerkesztő, Dragon Zoltán adjunktus (Szegedi Tudományegyetem Angol-amerikai Intézet) mutatja be. A folyóirat angol nyelvű, de a bemutató magyar nyelven zajlik.
A belépés ingyenes!