Művészadatbázis

Ez a BMC Művészadatbázisa, amely magyar, magyar származású vagy Magyarországon élő zeneművészekkel, illetve zenekarokkal, kórusokkal, együttesekkel és az általuk készített lemezekkel kapcsolatos információt tartalmaz.

Horváth Balázs


karmester

Születési hely
Budapest
Születési dátum
1976
Weboldal

 
1976. március 6. Budapest

Zeneszerzői tanulmányait a Bartók Béla Zeneművészeti Szakközépiskola és Gimnázium zeneszerzés szakán kezdte, majd felvételt nyert a Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskola zeneszerzés szakára, ahol Jeney Zoltán, Bozay Attila és Vajda János növendéke volt. 1999-ben diplomázott. Ugyanezen év szeptemberétől 2002-ig a Zeneakadémia Zeneszerzés DLA programjának doktorandusz hallgatója volt. 2002 szeptemberétől az Egyetem tanársegédjeként zeneszerzést, ellenpontot, zeneelméletet tanít. DLA fokozatát 2005. októberében szerezte meg.

1994-ben részt vett a Dr. Richard Cornell vezette Boston University Tanglewood Institute nyári kurzusán, 1997-ben pedig a Louis Andriessen vezette hollandiai 3rd International Young Composers´ Meetingen, Apeldoorn kurzusán. A szombathelyi Bartók Szeminárium rendszeres látogatója, ahol Brian Ferneyhough, Michael Jarell, Marco Stroppa, Denis Smalley és Szigetvári Andrea előadásait hallgatta 1996 és 1999 között, 2003-ban pedig a Szeminárium zeneszerzés programjának volt az asszisztense Michael Jarrell és Jonathan Harvey mellett. 2000 szeptemberében az Eötvös Péter vezette Stockhausen: Hymnen szeminárium előadásainak, próbáinak és a koncertnek volt a hallgatója.

1997-ben és 1999-ben második díjat nyert a Zeneakadémia zeneszerzés versenyén. 1999-ben 3. díjas lett a kecskeméti Kodály Zoltán Zenepedagógiai Intézet pályázatán. 1999-ben Idődalok c. darabja elhangzott Bostonban a 17. ALEA III Nemzetközi Zeneszerzés Versenyének döntőjében. 2000-ben Petrus-passio c. kórusműve nyert nívódíjat a törökszentmiklósi Megváltás pályázaton. 2002-ben Contraindications c. kamaraműve 2. díjat nyert a szegedi Vántus István Társaság zeneszerzői pályázatán. 2007-ben első díjat nyert POLY c. darabjával az In Memoriam György Ligeti zeneszerzői pályázaton Berlinben.

2009-ben az Új Magyar Zenei Fórum zeneszerzőverseny nagyzenekari kategóriájában BORROWED IDEAS c. művével második díjat nyert. 2011-ben a második Új Magyar Zenei Fórum döntőjében két műve is elhangzott. A (Tek)tonikust a kamarazenekari kategóriában 2., a Fausték az elvarázsolt kastélyban című darabot a nagyzenekari kategóriában 1. díjjal jutalmazta a zsűri.

Több művét bemutatták Magyarországon és külföldön egyaránt. Kompozícióit játszották a Budapesti Őszi Fesztivál, a Mini Fesztivál, az Új Magyar Művek Bemutatója, a Hommage a Bartók - Hangversenyciklus 2006, az amsterdami Gaudeamus Music Week, a Villeneuve-lez-Avignon-i 25. Centre Acanthes fesztivál, a szombathelyi Bartók Fesztivál, a Making New Waves, az ISCM World Music Days (Ljubljana, 2003; Göteborg, 2009) fesztiváljain, a londoni Music of Today, a Huddersfield Contemporary Music Festival, a FOCUS! 2007: The Magyar Legacy (New York) és a Music in Current (Tokyo) keretében.

Zeneszerzőként együtt dolgozott Eötvös Péterre, Fekete-Kovács Kornéllal, Rivka Golanival, Bársony Péterrel, Rácz Zoltánnal, Serei Zsolttal, Tihanyi Lászlóval, Vajda Gergellyel, Pierre-André Valade-dal, valamint az Amadinda Ütőegyüttessel, a Componensemble-val, a Concerto Budapesttel, az Ensemble Modernnel, a Göteborg Symfonikerrel, a Horvát Rádió Big Bandjével, az Intermoduláció Kamaraegyüttessel, a Modern Art Orchestrával, az MR Szimfonikusokkal és a Savaria Szimfonikus Zenekarral.

2003 novemberében a Huddersfield Contemporary Music Festivalon az UMZE Kamaraegyüttes (Nagy Zsolt vezényletével ) mutatta be a, MAGNETS IV (round and round) című darabját, amelyet a Londoni Magyar Kulturális Központ megrendelésére komponált. A Magyar Zeneszerzők Egyesülete 2004-ben MAGNETS IV (round and round), 2007-ben Waiting for... c. darabjáért Istvánffy Benedek-díjjal jutalmazta.

2004 februárjában a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara mutatta be Gabrieli kommentárok című zenekari darabját, a koncert karmestere Kovács László volt. 2004-ben és 2007-ben a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem és a New York-i Juilliard School of Music közös projektjének szervezője, valamint egyik művészeti irányítója volt. A projekt keretében karmesterként is közreműködött.

2005. október 17-én a Budapesti Őszi Fesztivál keretében rendezett szerzői estjén hat kompozíciója hangzott el Vajda Gergely és saját vezényletével. A koncerten három ősbemutatóra is sor került.

2000-2002-ben Kodály Zoltán zeneszerzői ösztöndíjat kapott. 2001-től darabjait az Editio Musica Budapest (EMB), Zeneműkiadó Kft. jelenteti meg.

Horváth Balázs az utóbbi években karmesterként is egyre aktívabb, 2009 óta a kortárszenét játszó THReNSeMBle együttes vezetője.


Díjak, elismerések
2004 Istvánffy Benedek-díj
2007 Erkel Ferenc-díj
2007 Istvánffy Benedek-díj

lásd még: Horváth Balázs - zeneszerző