Művészadatbázis

Ez a BMC Művészadatbázisa, amely magyar, magyar származású vagy Magyarországon élő zeneművészekkel, illetve zenekarokkal, kórusokkal, együttesekkel és az általuk készített lemezekkel kapcsolatos információt tartalmaz.

Szolnoki Szimfonikus Zenekar


Zenekar, kórus, együttes

Alakulás éve
1965

 
1965 szeptemberében @@ZENESZ_1789## amatőr szimfonikus zenekart alapított. Az együttes 20 muzsikusból állt ekkor. A 37 tagúvá bővülő zenekar első hangversenyét 1966. január 30-án adta. A műsoron Mozart: Don Giovanni nyitánya, Schubert: Befejezetlen szimfóniája és Haydn: D-dúr (Londoni) szimfóniája szerepelt.

A kezdeti vasárnap délelőtti próbáról pár év után hétköznapi próba-próbák lettek, így indulhatott meg később a hivatásos zenekarrá válás hosszú folyamata.

A Szolnoki Szimfonikus Zenekar 1970-ben kapott megbízást az Országos Filharmóniától felnőtt bérleti hangversenysorozatban való közreműködésben. Az első ilyen hangverseny 1971. április 27-én a Szigligeti Színházban csendült föl.

1997-től kezdődően lehetnek hivatásos tagjai a Zenekarnak. Az ifjúság zenei nevelésében a Zenekar fontos szerepet tölt be. Rendszeresen adnak ifjúsági hangversenyeket Jász-Nagykun-Szolnok megye egész területén.

Fiatal szólisták hosszú sora játszott a Szolnoki Szimfonikus Zenekarral; jelentős részük ismert és kiemelkedő muzsikussá vált azóta.

A Szolnoki Szimfonikus Zenekar évről évre résztvevője a Szolnoki Zenei Fesztiválnak illetve az Őszi Művészeti Heteknek. Az együttes többször fellépett az Országos Szimfonikus Zenekari Fesztivál rendezvényein is.

A Szolnoki Szimfonikus Zenekar Magyarországon elsőként mutatta be Bononcini: Stabat Mater és Händel: Te Deum című műveit Gulyás György vezényletével illetve Farkas Ferenc és Sugár Rezső több szerzeményét Bali József irányítása alatt. Petrovics Emil kompozíciói a Szolnoki Szimfonikus Zenekar előadásában számos alkalommal hangzottak el a szerző vezényletével.

A Szolnoki Szimfonikus Zenekar hangversenyt adott többek között Egerben, Veszprémben, Esztergomban, Gyomán, Gyulán, Debrecenben, Jászapátin, Jászberényben, Jászkiséren, Karcagon, Kisújszálláson, Kunhegyesen, Kunmadarason, Mezőtúron, Tiszafüreden, Tiszaföldváron, Törökszentmiklóson Hódmezővásárhelyen, Kapolcson és Budapesten.

A 40 éves Zenekar vendégszerepelt Ausztriában, Németországban, Franciaországban, Portugáliában, Finnországban és Japánban.

Somosné Sűrű Erzsébet több évtizedig volt koncertmestere az együttesnek, őt Bali Gábor váltotta fel, ma Szentpéteri Ildikó az első- és Szöginé Bondor Erika a másod-koncertmester.

Bali József alapító karnagy mellett a következő karmesterek dolgoztak: a 60-as években Pécsi István, a 80-as években Nádor László, 1995-2000 között Somos Csaba, 1999-2001 között Selmeczi György, 2000-2001 között Kesselyák Gergely 2001-től @@ZENESZ_459## (szimfonikus repertoár) és 2002-től Rácz Márton (színház).