Művészadatbázis

Ez a BMC Művészadatbázisa, amely magyar, magyar származású vagy Magyarországon élő zeneművészekkel, illetve zenekarokkal, kórusokkal, együttesekkel és az általuk készített lemezekkel kapcsolatos információt tartalmaz.

Nyíregyházi Ervin


zongora

Születési hely
Budapest
Születési dátum
1903

 
1903. január 19. Budapest - 1987. április 13. Los Angeles, Egyesült Államok

Magyar származású amerikai zongoraművész, zeneszerző.

Pályafutását csodagyerekként kezdte, már kétéves korában zongorázott, négyévesen pedig komponált. Tanulmányait a budapesti Liszt Ferenc Zeneakadémián kezdte meg Thomán István és Székely Arnold növendékeként, majd Berlinben folytatta, ahol Frederic Lamond és Dohnányi Ernő tanítványa lett.

1913-tól nagy sikerrel koncertezett Magyarországon és Európa-szerte. 1914-től Berlinben élt. 1918-ban a Berlini Filharmonikusokkal Liszt II. zongoraversenyét adta elő Nikisch Artúr vezényletével. 1920-ban New Yorkban is bemutatkozott, hangversenye óriási visszhangot váltott ki. Révész Géza pszichológus Nyiregyházi Ervinről szóló, Ervin Nyiregyházi: psychologische Analyse eines musikalisch hervorragenden Kindes címmel 1916-ban megjelent dolgozata az egyik első részletes tanulmány, amely a különleges és korai tehetség vizsgálatával foglalkozik.

Az 1920-as években pályája megtört, hosszú ideig csak alkalomszerűen lépett színpadra. 1930-ban az Amerikai Egyesült Államokba költözött, Los Angelesben különböző filmstúdióknak dolgozott, játéka többek között az A Song to Remember és a Song of Love című filmekben hallható. Hosszú idő elteltével, 1973-ban San Franciscó-ban tért vissza a színpadra. Elsősorban Liszt, Grieg, Debussy, Szkrjabin és Schönberg műveit játszotta, később több lemezt is készített. 1978-ban a New York-i Carnegie Hallba kapott meghívást, a fellépést azonban nem vállalta. Utoljára Tokióban koncertezett 1982 januárjában. Egyéni, virtuóz, sokszor excentrikus játékmódja rendkívül nagy feltűnést keltett, a kritikusokat azonban megosztotta.

Zeneszerzőként is termékeny volt, 1978-ig körülbelül 700 művet írt.

Forrás: Britannica Hungarica - készült a BMC közreműködésével