Művészadatbázis

Ez a BMC Művészadatbázisa, amely magyar, magyar származású vagy Magyarországon élő zeneművészekkel, illetve zenekarokkal, kórusokkal, együttesekkel és az általuk készített lemezekkel kapcsolatos információt tartalmaz.

Horváth Bence


trombita

Születési hely
Budapest
Születési dátum
1973
Együttes

 
1973. december 29.

Zenei tanulmányait a Weiner Leó Zeneiskolában kezdte Kis András trombitatanárnál, majd a Bartók Béla Zeneművészeti Szakközépiskolában folytatta Török Istvánnál. A zenei érettségi után felvételt nyert a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem trombita szakára, ahol 1998-ban Varasdy Frigyes növendékeként szerezett diplomát. Tudását 1998 és 2000 között a karlsruhei Zeneművészeti Főiskolán fejlesztette tovább Prof. Reinhold Friedrichnél, és kapott posztgraduális diplomát. Hazatérése után sikeres felvételit tett a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem 3 éves doktoriskolájába. 2006-ban védte meg disszertációját. Értekezése a „A trombita szerepének változásai a zeneirodalomba“ címet viseli.

Tanulmányai alatt több hazai és külföldi versenyen ért el kimagasló eredményeket:
1990: Országos Szakközépiskolai verseny – Miskolc 2. díj,
1991: Barcs és Passau 1. díj rézfúvós kvintettel,
1993: ITG verseny – Ohio (USA) döntős,
1999: Nemzetközi Trombitaverseny – Pilisvörösvár 2. díj
Legjobb előadói különdíj Lendvay Kamillo darabjának előadásáért
2009: Végh Sándor verseny különdíj

Hazai és nemzetközi mesterkurzusok keretében olyan mesterektől tanulhatott, mint Maurice André, Marcus Stockhausen, dr. Edward H. Tarr és Timofei Dokschitzer.
1999-től a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekarának szólótrombitása, emellett zenetanári tevékenységet is folytat. 2005-től 2009-ig a budapesti Bartók Béla Zeneművészeti Szakközépiskola trombitatanára, majd 2008 szeptembere óta a Debreceni Egyetem Zeneművészeti Karának adjunktusaként trombita főtárgy és kamarazene tárgyakat oktat. Ezen kívül rendszeresen tanít és tart kurzusokat a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen.

Tanítványai többször értek el helyezéseket versenyeken. Legutóbb 2010-ben Bachelor képzésben résztvevő tanítványa a Debrecenben évente megrendezésre kerülő Rézfúvós és Ütőhangszeres Találkozó és Versenyen 2. helyezettje lett. Többen külföldön – jelenleg ketten, Belgiumban és Spanyolországban - folytatják tanulmányaikat Master szinten.

Szólistaként számos külföldi pódiumon lépett fel (Bonn, Stuttgart, Moszkva, Göteborg), bonni fellépéséről Musicalishe Talent Europas címen CD felvétel készült. A hazai közönség rendszeresen hallhatja a Budapest Filharmónia Kht. szólistájaként. A Filharmónia 50 éves jubileumi CD-jén is szólistaként szerepel. Önálló estje keretében a MTA Dísztermében mutatta be Sáry László számára komponált művét.

2000 és 2002 között három ízben nyerte el a Fischer Annie ösztöndíjat. 2000-ben, 2006-ban és 2010-ben a kortárs magyar zene ápolásáért és előadásáért Artisjus előadói díjban részesült. 2003-ban Farkas Ferenc versenyművét, 2004-ben pedig Dubrovay László II. Trombitaversenyét mutatta be a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekarával. 2004-ben az Elba Nemzetközi Zenei Fesztiválon olyan világhírű előadóművészekkel lépett színpadra, mint Gidon Kremer és Jurij Bashmet. 2005-ben Jereb Ervin Trombitaversenyét adta elő a Művészetek Palotája Bartók Béla Hangversenytermében. 2006-ban meghívást kapott Marcus Stockhausen trombita kvartettjébe, az együttessel a kölni rádió (WDR) felvételt is készített. 2006. novemberében DLA koncertet adott a Filharmónia szervezésében, ahol szintén több, számára komponált darabot mutatott be, és megvédte doktori disszertációját.
2007. januárjában a Művészetek Palotájában Kovács Zoltán trombitára és harsonára komponált Kettősversenyének trombita szólóját játszotta a Debreceni Filharmonikus Zenekarral, márciusban pedig Georg Friedrich Händel: D-dúr szvitjének szólóját adta elő a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekarával a Zeneakadémia Nagytermében. 2010-ben Johann. Nepomuk Hummel trombitaversenyének szólistájaként lépett fel a Budapesti Fesztiválzenekarral.
Rendszeresen játszik az NDR (Észak-német Rádió) Szimfonikus Zenekarában, a Budapesti Fesztiválzenekarban, az UMZE, Intermoduláció, Componensebles együttesekben.